Earthquake Deprem 2023 - TMMOB Relief Coordination​

Union of Chambers of Architects & Engineers of Turkiye

T​ürkiye Mimar & Mü​hendis Odaları Birliği
A wide region was hit by an extreme earthquake on Feb 6, 2023​

Our chambers and members have organized to provide immediate help, equipment and supplies to the victims of this earthquake.
Thanks to our generous ​donors in the USA and Canada, we will increase our efforts to reach many more individuals who are injured and suffering.

Afet Bolgeleri
Disaster Regions:
 • Malatya
 • Elbistan
 • Kahramanmaras
 • Adiyaman
 • Diyarbakir
 • Gaziantep
 • Adana
 • Sanliurfa
 • Osmaniye
 • Kilis
 • Hatay
 • IskenderunTM​MOB Disaster Coordination Announcement
TMMOB Afet Koordinasyon Grubu Duyurusu:

Depremden etkilenen bölgelerle dayanışma için başlatılan çalışmalar devam etmektedir.
TMMOB Afet Koordinasyon Grubu aracılığı ile İKK’lar üzerinden ihtiyaç malzemelerinin bölgelere ulaştırılması sağlanmakta ve bu çalışmalar güncellenen ihtiyaç malzemeleri listeleri üzerinden devam etmektedir.
Ayrıca arama kurtarma çalışmalarında​ yer alan üyelerimiz aracılığı ile göçük altındaki yurttaşlarımızın bilgileri paylaşılarak müdahale için bilgi paylaşımı ve koordinasyon sağlanmaktadır. Çalışmaların örgüt bütünlüğünde, sistemli ve sağlıklı yürütülebilmesi için organizasyonumuz adım adım büyütülmekte ve güçlendirilmektedir. 

Adana ve Hatay’da merkez ve birim temsilcilerimizin katılımıyla gerçekleştirilen toplantı sonucunda Hatay Defne ilçesinde bir TMMOB Koordinasyon Merkezi kurulmuştur. Hatay’da yürütülecek dayanışma çalışmaları ve koordinasyon Adana ve Hatay İl Koordinasyon Kurulunun sekreteryalığında yürütülecektir. TMMOB ve Oda merkezlerinden yapılan görevlendirmeler ile birlikte TMMOB Hatay Koordinasyon Merkezi, sistemli çalışan bir yapı olarak işleyecek, diğer şehirlerden çalışmalara katılacak üyelerimizin nöbetleşe olarak görevlendirmesi yapılacaktır. Hatay çalışmaları için detaylı duyuru daha sonra paylaşılacaktır. Adıyaman ve Maraş’taki koordinasyon ve dayanışma çalışmaları Diyarbakır, Batman ve Mardin İl Koordinasyon Kurulları aracılığı ile sağlanmaktadır. Aynı şekilde il dışından çalışmalara katılmak isteyen üyelerimiz koordinasyon içerisinde görevlendirmeler ile nöbetleşe olarak sürdürülecektir. 

Bu kapsamda aşağıdaki hususlar doğrultusunda birimlerimizin bilgilendirilmesi ve koordinasyonun merkezi olarak sağlanması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini rica ederiz.

Afet bölgelerine dayanışma faaliyetleri için gitmek isteyen üyelerimizin, bölgede yaşanan zorlu koşullar nedeniyle;
Gitmek istedikleri il ya da ilçenin İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri ile iletişime geçmeden bölgeye gitmemeleri, İKK Sekreterinin çağrısına ve görevlendirmesine göre hareket etmeleri,
Kendi kişisel ekipmanları ile (çadır, uyku tulumu, mat, kafa feneri, powerbank, termal içlik, ısıtıcı, battaniye, atkı, bere, iş eldiveni, mont, yağmurluk vb.) gitmeleri, 
Gidilen yerde konaklama, yiyecek ve su temininde zorluklar yaşanabileceğini bilmeleri,
Bulundukları yerin İl Koordinasyon Kurulları ile iletişime geçmeleri,
TMMOB Afet Koordinasyon Grubunun gelişmelere göre yapacağı duyuruları takip etmeleri 
Giden üyelerimizin bilgilerinin TMMOB Afet Koordinasyon Grubuna iletilmesi,
8 Şubat 2023 Çarşamba günü itibari ile ihtiyaç malzemesi gönderecek İKK’larımızın araçları Maraş, Elbistan, Pazarcık, Malatya ve Adıyaman’a yönlendirmeleri, ihtiyaç malzemelerinin İKK’larımızın yayınladığı güncel listelere göre toplanması, araçlara yüklenen koli ve paketlerin üzerine içeriklerinin yazılması.


Saygılarımızla,
​Dersim GÜL
TMMOB GENEL SEKRETERİ


CALL to ALL MEMBERS to participate in recovery efforts.

ITUMD-Burs-Kiz3.jpg​​Earthquake Help Fund Campaign Page:​

Association Home Page: